oria

Σύμφωνα με την υπ' αριθμ. 1285/15-05-2006 απόφαση της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Λακωνίας, η σχολική περιφέρεια του 3ου Δημοτικού Σχολείου Σπάρτης ορίζεται από την αρχή της οδού Μενελάου την οποία ακολουθούμε ανατολικά μέχρι τη συμβολή της με την οδό Λεωνίδου, όπου κατευθυνόμαστε αριστερά (βόρεια) μέχρι τη συμβολή της με την οδό Λυκούργου. Στην οδό Λυκούργου κατευθυνόμαστε δεξιά (ανατολικά) μέχρι τη συμβολή της με την οδό Κωνσταντίνου Παλαιολόγου και από εκεί δεξιά (νότια) μέχρι τη συμβολή της με την οδό Μενελάου, όπου κατευθυνόμαστε αριστερά (ανατολικά) μέχρι τη συμβολή της με την οδό Αγίου Νίκωνος. Στην οδό Αγίου Νίκωνος κατευθυνόμαστε δεξιά (νότια) μέχρι τη συμβολή της με την οδό Όθωνος-Αμαλίας και από εκεί δεξιά (ανατολικά) μέχρι τη συμβολή της με την οδό Αναπαύσεως, την οποία ακολουθούμε μέχρι την οδό Σωκράτους. Στην οδό Σωκράτους κατευθυνόμαστε δεξιά μέχρι τα όρια της πόλης στον χείμαρρο Κνακίωνα (Μαγουλίτσα). Ακολουθούμε την κοίτη του χειμάρρου δυτικά μέχρι την εθνική οδό Σπάρτης-Γυθείου, όπου κατευθυνόμαστε αριστερά (νότια) μέχρι τη συμβολή της με την οδό Π. Χρυσικού την οποία ακολουθούμε δεξιά μέχρι τη συμβολή της με την οδό Αφεταΐδος. Ακολουθούμε την οδό Αφεταΐδος μέχρι τη συμβολή της με την οδό Εθνικών Ελπίδων και συνεχίζουμε δεξιά μέχρι τη συμβολή της με την ανώνυμη οδό -η οποία είναι παράλληλη με την οδό Αγίας Βαρβάρας- μέχρι τη συμβολή της με την οδό Ευόρα. Ακολουθούμε την οδό Ευόρα δεξιά (δυτικά) μέχρι τη συμβολή της με την οδό Αγίου Νικολάου.

Επίσης, η περιοχή Χαρίσιο του Δήμου Σπάρτης, με δυτικά όρια τις οδούς Γιάννη Ρίτσου και Τερψιχόρης (και από τις δύο πλευρές των οδών), καθώς επίσης και την οδό Νικηφόρου Βρεττάκου (και από τις δύο πλευρές) μέχρι τη συμβολή της με την οδό Φελίας, ανήκει σε αυτή τη σχολική περιφέρεια.

Τη διαχωριστική γραμμή μεταξύ της σχολικής περιφέρειας του 3ου Δημοτικού Σχολείου Σπάρτης και των σχολικών περιφερειών των γειτονικών Δημοτικών Σχολείων αποτελούν οι οδοί που αναφέρονται παραπάνω, εκ των οποίων η μία πλευρά τους ανήκει στη σχολική περιφέρεια του ενός Δημοτικού Σχολείου και η άλλη στη σχολική περιφέρεια του άλλου.

Για όσες περιπτώσεις η διεύθυνση κατοικίας των μαθητών/τριών είναι στον Δήμο Σπάρτης αλλά δεν περιλαμβάνεται ρητά στις σχολικές περιφέρειες των Δημοτικών Σχολείων, όπως αυτές ορίζονται από τις αποφάσεις της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Λακωνίας, η εγγραφή των μαθητών/τριών αυτών ρυθμίζεται με απόφαση του Διευθυντή Εκπαίδευσης.

ΣΧΟΛΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ 3ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΣΠΑΡΤΗΣ

oria 3o dimotiko