H Ε' και ΣΤ' τάξη σε τουρνουά μίνι βόλεϊ

Η Ελληνική Ομοσπονδία  Πετοσφαίρισης (Ε.Ο.ΠΕ.) σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Λακωνίας, διοργάνωσε Αγώνες mini Volley (4×4 Αγοριών/Κοριτσιών), μεταξύ των Δημοτικών Σχολείων του Δήμου Σπάρτης, στο κλειστό Γυμναστήριο Σπάρτης στις 11 Μαΐου 2023. Από το 3ο Δημοτικό Σχολείο Σπάρτης συμμετείχαν πέντε ομάδες μαθητών/τριών από τις τάξεις Ε' και ΣΤ' (μία αγοριών, δύο κοριτσιών και δύο μικτές). Οι εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας κ. Δημήτρης Καρβούνης και κ. Θεόφιλος Μηνακάκης συνόδευσαν τους/τις τριάντα μαθητές/τριες στους αγώνες και επιμελήθηκαν την άρτια αγωνιστική τους παρουσία.

Αποτέλεσμα της δράσης ήταν οι συμμετέχοντες/ουσες να μυηθούν στο άθλημα της πετοσφαίρισης, να αγωνιστούν σε πραγματικές συνθήκες, να καλλιεργήσουν αρετές όπως η ευγενής άμιλλα και η συνεργασία και να αναπτύξουν δεσμούς φιλίας και συνεργασίας με μαθητές/τριες άλλων σχολείων του Δήμου μας. Θερμά συγχαρητήρια αξίζουν σε όλα τα παιδιά, καθώς η άριστη συμπεριφορά τους συνοδεύτηκε από εξαιρετική αγωνιστική εμφάνιση σε όλους τους αγώνες του τουρνουά. Σε κάθε μαθητή/τρια απονεμήθηκε αναμνηστικό δίπλωμα συμμετοχής με τη φροντίδα των διοργανωτών.