Ο Αγιασμός και η έναρξη του σχολικού έτους 2023-24

Τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2023 ξεκίνησε η σχολική χρονιά 2023-24 με την τέλεση της ακολουθίας του Αγιασμού. Οι χαρούμενες παρουσίες των μαθητών/τριών κατέκλυσαν από νωρίς τα προαύλια του σχολείου ενώ το εκπαιδευτικό προσωπικό τους/τις υποδέχτηκε με χαμόγελα και ευχές. Στις 08:30 π.μ. ο εφημέριος του Ιερού Ναού Αγίου Νικολάου Σπάρτης π. Κωνσταντίνος Ορφανάκος τέλεσε την ακολουθία του Αγιασμού και μετέφερε τις ευχές του Σεβασμιώτατου Μητροπολίτη Μονεμβασίας & Σπάρτης κ.κ. Ευσταθίου. Όλοι/ες οι μαθητές/τριες του σχολείου παρακολούθησαν τον Αγιασμό με σεβασμό και κατάνυξη, ενώ στον χώρο βρέθηκαν και γονείς των μαθητών/τριών της Α' τάξης που συνόδευσαν τα παιδιά τους στο νέο τους σχολείο.

Στον Αγιασμό παρέστη και κλήθηκε να απευθύνει χαιρετισμό και ευχές ο εκπρόσωπος του Δήμου Σπάρτης και Αντιπρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Δημήτρης Μιχαλάκος. Ο Διευθυντής του σχολείου κ. Τάσος Παπαγιαννάκος καλωσόρισε τους/τις μαθητές/τριες στο σχολείο δίνοντας ευχές για μια δημιουργική και ασφαλή σχολική χρονιά. Ακολούθως ευχαρίστησε άτομα και φορείς που δείχνουν έμπρακτα το ενδιαφέρον τους για τη λειτουργία του σχολείου, ιδιαίτερα τη Σχολική Επιτροπή Π.Ε. του Δήμου Σπάρτης και τον οικείο Σύλλογο Γονέων για έργα που έχουν πραγματοποιηθεί ή έχουν προγραμματιστεί να υλοποιηθούν άμεσα. Συναισθηματικά φορτισμένος ήταν ο χαιρετισμός που απεύθυνε η Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων των μαθητών του 3ου Δημοτικού Σχολείου Σπάρτης κ. Βίκυ Κατσίχτη, η οποία ευχαρίστησε τους γονείς που στέκονται κοντά στο σχολείο και κάλεσε τους γονείς των νέων μαθητών/τριών να σταθούν αρωγοί στο πολυδιάστατο έργο του Συλλόγου.

Μετά τη λήξη της τελετής οι μαθητές/τριες μετέβησαν στις τάξεις τους, προκειμένου να γνωρίσουν τους εκπαιδευτικούς, να παραλάβουν τα διδακτικά βιβλία και να ενημερωθούν για τον τρόπο και τους κανόνες λειτουργίας του σχολείου μας. Ευχόμαστε σε όλα τα μέλη της σχολικής κοινότητας μια χρονιά ασφαλή, δημιουργική και γεμάτη επιτυχίες.