Δράσεις για την Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας, η οποία γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 10 Οκτωβρίου, η εκπαιδευτικός του Τμήματος Ένταξης κ. Αθηνά Παρασκευοπούλου πραγματοποίησε στο σχολείο μας δράσεις, προκειμένου τα παιδιά να εξοικειωθούν με την έννοια της ψυχικής υγείας και να αντιληφθούν τη σημασία της ως ισάξια με τη σωματική. Οι εν λόγω δράσεις επικεντρώθηκαν στα συναισθήματα ως βασικό συστατικό της ψυχικής υγείας και είχαν στόχο οι μαθητές και οι μαθήτριες να αναγνωρίζουν τα συναισθήματά τους, να μπορούν να τα αποδέχονται, να τα διαχειρίζονται και να τα εκφράζουν με κατάλληλο τρόπο, ενώ παράλληλα να αναγνωρίζουν τα συναισθήματα των άλλων και να επιδεικνύουν ενσυναίσθηση ως προς αυτά.

Ειδικότερα, οι μαθητές των τάξεων Β΄ έως ΣΤ΄ με αφορμή μια παρουσίαση συζήτησαν για τρόπους φροντίδας της σωματικής και της ψυχικής μας υγείας και στη συνέχεια κατασκεύασαν το «θερμόμετρο των συναισθημάτων», όπου ταξινόμησαν διάφορα συναισθήματα σε θετικά κι αρνητικά, ενώ παράλληλα επέλεξαν κι έναν κατάλληλο τρόπο για την έκφραση-διαχείριση του εκάστοτε συναισθήματος. Οι μαθητές της Α΄ τάξης μετά την ανάγνωση του βιβλίου «Τα συναισθήματά μου κι εγώ» (εκδόσεις Ψυχογιός) κατονόμασαν τα συναισθήματα που βιώνουν σε διάφορες κοινωνικές καταστάσεις και δημιούργησαν ένα ομαδικό κολάζ με το σύνθημα «Όλα τα συναισθήματα είναι OK!».